Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Pianiści


Michał Francuz – pianista konkursowy

Michał Francuz

 

Michał Francuz ma opinię jednego z najciekawszych polskich pianistów. Jego pianistykę wyróżnia nienaganny warsztat, a interpretacje wykonywanych utworów cechuje duża wyobraźnia dźwiękowa, pełnia wyrazu oraz siła ekspresji. Pianista urodził się w 1980 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Państwowego Liceum Muzycznego im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, w klasie fortepianu dra Mikołaja Szczęsnego oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Waldemara Andrzejewskiego. Rozwijając swoje zdolności muzyczne współpracował z wieloma osobistościami świata pianistyki, m.in. prof. Haliną Czerny-Stefańską, prof. Waldemarem Wojtalem, prof. Wiktorem Mierżanowem, prof. Kevinem Kennerem, prof. Irmą Hoffmeister oraz prof. Vierą Nossiną.

Francuz prowadzi aktywne życie koncertowe, zarówno jako muzyk solowy, jak i kameralista.

Debiutował jako solista z orkiestrą w wieku dziesięciu lat i od tego czasu trwa jego współpraca z orkiestrami w Polsce i za granicą. Pianista regularnie występuje z Filharmonią Poznańską, Filharmonią Szczecińską, Orkiestrą Feelharmony, Orkiestrą „Colegium F”, Orkiestrą Kameralną „l’Autunno”, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Kameralnym w Szczecinie, Operą Bałtycką, Towarzystwem Muzycznym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Występował z takimi artystami, jak: Iwona Sobotka, Stefan Dohr, Agata Zubel, Emanuel Salvador, Łukasz Błaszczyk, Szymon Krzeszowiec, Pierro Massa, Jean-Marc Fessard, Matjaz Derevensek, Jan Schulte-Bunert, Adam Zdunikowski, Jose Sibaja i inni. Bywa zapraszany do udziału w ważnych i prestiżowych wydarzeniach muzycznych – swym recitalem inaugurował Międzynarodowy Konkurs Chopinowski w Antoninie, wielokrotnie koncertował też w Dworku Chopina w Żelazowej Woli oraz w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu „Sacrum non Profanum” w Trzęsaczu, gdzie wykonywał utwory Fryderyka Chopina z towarzyszeniem orkiestry „Academia”. Wystąpił z recitalami chopinowskimi na Międzynarodowym Festiwalu „Les Folles Journes Chopin – Chopin Open” w Warszawie, a w 2013 r. podczas „Cinquieme Festiwal Culturel Intermational de Musique Symphonique” w Algierii. W 2014 r., na zaproszenie Ambasady Polskiej w Arabii Saudyjskiej, wraz ze skrzypkiem Maciejem Strzeleckim, wykonał recital uświetniający Narodowe Święto Niepodległości. W tym samym roku inaugurował wraz ze skrzypkiem Jarosławem Nadrzyckim Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. W maju 2015 r. debiutował w nowojorskiej Carnegie Hall.

W dniach 22 – 23 lutego 2016 r. zrealizował nietypowy projekt pt. Francuz gra Beethovena, podczas którego wykonał pięć koncertów fortepianowych Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej. Przedsięwzięcie to okazało się wielkim sukcesem, zyskując uznanie zarówno wśród licznie przybyłych melomanów, jak i krytyków. Również w 2016 r., w związku z obchodami 75. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego, Francuz brawurowo wykonał Koncert a-moll tegoż kompozytora, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Jeleniogórskiej prowadzonej przez Adama Banaszaka.

Repertuar Michała Francuza obejmuje dzieła od baroku po XXI wiek, ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kompozytorów polskich oraz dzieł Ludwiga van Beethovena, Ferenca Liszta, Sergiusza Rachmaninowa, Maurycego Ravela oraz Claude’a Debussy’ego (łącznie około 60 utworów na fortepian z orkiestrą oraz ponad 350 pozycji utworów kameralnych). Pianista zrealizował wiele nagrań muzyki teatralnej, w tym swoich własnych kompozycji oraz aranżacji, a także nagrań dla Polskiego Radia. W 2015 r., wraz z portugalskim skrzypkiem Emanuelem Salvadorem, dokonali nagrania utworów Karola Szymanowskiego; premiera płyty zaplanowana jest na rok 2017.

Na co dzień Michał Francuz pracuje jako pianista – kameralista w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. W październiku 2016 r. będzie oficjalnym pianistą 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.


Hanna Holeksa – pianistka konkursowa

Hanna Holeksa

 

Hanna Holeksa ukończyła z wyróżnieniem studia w katowickiej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego oraz w Hochschule der Kunste Bern, w klasach prof. A. Jasińskiego, prof. R. Strokosz-Michalak i prof. T. Herbuta. Jest laureatką, m.in., Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. M. Magina w Paryżu (1992 r., II nagroda), III Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1995 r., I nagroda), Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1996 r.), Ogólnopolskiego Konkursu na Stypendia Artystyczne im. F. Chopina w Warszawie (edycje 1995-1998), Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie (1997 r., II nagroda), Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji Yamaha w Gdańsku (1999 r., I nagroda), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Liszta we Wrocławiu (1999r., V nagroda), Odd-Fellows Musikpreis w Bernie (2003 r., I nagroda), RAHN Musikpreis w Zurichu (2004 r., I nagroda).

Jako akompaniator współpracuje ze skrzypkami, altowiolistami, wiolonczelistami, kontrabasistami, flecistami, klarnecistami i wokalistami. Była pianistką konkursową na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej z solistami rożnych instrumentów: waltornia (2008), flet (2009), skrzypce (2010). Towarzyszyła także solistom na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym im. J. Rakowskiego w Poznaniu (2013), Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Pendereckiego w Krakowie (2013), Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz w Łodzi (2015).

Koncertuje w kraju i za granicą, zyskując uznanie jako solistka i kameralistka. Jej repertuar obejmuje solowe i kameralne dzieła od baroku do współczesności. Jest laureatką wielu wyróżnień i nagród dla pianistów – akompaniatorów na międzynarodowych konkursach instrumentalnych w kraju i za granicą, m.in. International Instrumental Wettbewerb Markneukirchen, Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. M Spisaka w Dąbrowie Górniczej, International J. M. Sperger Wettbewerb w Andernach, Międzynarodowy Konkurs Altówkowy im. J. Rakowskiego w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. F. Telemanna w Poznaniu, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz – Łódź, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. E. Umińskiej w Krakowie, Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Z. Jahnkego w Poznaniu, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. A. B. Ciechańskiego w Poznaniu, Ogólnopolski Turniej Wiolonczelistów i Kontrabasistów w Warszawie, konkursy skrzypcowe dla uczniów szkół I i II stopnia w Zielonej Górze, Toruniu, Elblągu, Płocku, Rybniku, Poznaniu, Sochaczewie.

W 2011 r. obroniła pracę doktorską pt. „Fortepian w twórczości Karola Szymanowskiego”, stanowiącą ukoronowanie wieloletniej fascynacji pianistki kompozytorem i pracy nad jego twórczością kameralną. W 2015 r. uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki. Obecnie jest adiunktem w poznańskiej Akademii Muzycznej, gdzie akompaniuje i prowadzi klasę kameralistyki. W październiku 2016 r. będzie oficjalną pianistką 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.


uczestnicy – pianiści / wykaz:


Asieieva Hanna (Ukraina) – Hanna Holeksa

Bégin Marie (Kanada) – Michał Francuz

Bekmoldinova Zufina (Kazachstan) Hanna Holeksa

Burdzy Maciej (Polska) – Małgorzata Garstka

Choi Jung Min (Korea) – Michał Francuz

Dziadek Weronika (Polska) – Hanna Holeksa

Girard Gregoire (Francja) – Hanna Holeksa

Gurevich Semion (Rosja) – Michał Francuz

Hall Amalia (Nowa Zelandia) – Michał Francuz

Hattori Mone (Japonia) – Irina Vinogradova

Hsu Luke (USA) – Hanna Holeksa

Kim Bomsori (Korea) – Hanna Holeksa

Kitada Chihiro (Japonia) – Michał Francuz

Kotz Celina (Polska) – Marcin Sikorski

Kouznetsova Maria (Francja) – Hanna Holeksa

Kuznetsov Alexander (Rosja/Szwajcaria) – Michał Francuz

Lavrov Stepan (Rosja) – Michał Francuz

Lin Kevin (USA) – Michał Francuz

Lin Richard (Tajwan/USA) – Hanna Holeksa

Lopatina  Vera (Rosja) – Olga Kirpicheva

Łaguniak Robert (Polska) – Hanna Holeksa

Malesza Anna (Polska) – Marcin Sikorski

Maszońska Amelia (Polska) – Michał Francuz

Mazur Jan (Polska) – Hanna Holeksa

Monasypov Rustem (Rosja) – Hanna Holeksa

Nagao Haruka (Japonia) – Hanna Holeksa

Nakamura Yukino (Japonia) – Michał Francuz

Okamoto Seiji (Japonia) – Michał Francuz

Orlik Anna (Polska) – Michał Francuz

Park Grace (USA) – Hanna Holeksa

Rabchewska Eva (Ukraina) – Alina Artemyeva

Rimon Hadar (Izrael) – Natasha Tadson

Rong Xingzhou (Chiny) – Michał Francuz

Roussine Alexis (Francja) – Michał Francuz

Selalmazidis Arsenis (Rosja/Grecja) – Hanna Holeksa

Suho Ryosuke (Japonia) – Hanna Holeksa

Syrnicka Maja (Polska) – Marcin Sikorski

Tchumberidze Veriko (Gruzja) – Hanna Holeksa

Terauchi Shiori (Japonia) – Irina Vinogradova

Toki Yuna (Japonia) – Vadim Gladkov

Włoszczowska Maria (Polska) – Sophia Rahman

Zatsikha Vasyl (Ukraina) – François Killian