

O Konkursie
Z Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, najstarszego na świecie (I Konkurs odbył się w 1935 roku w Warszawie, a od 1952 roku jego miejscem jest Poznań), powstały dwie dalsze dyscypliny artystycznej rywalizacji. O ile konkursy kompozytorskie – z różnych przyczyn – nie rozwinęły skrzydeł, lutnictwo zakorzeniło się na światowym poziomie. Najpierw – w 1952 roku – z prywatnych zbiorów kupca zbożowego Zdzisława Szulca, powstała pod jego kierownictwem kolekcja unikalnych instrumentów muzycznych, zaczątek muzeum, które dzisiaj jako Muzeum Instrumentów Muzycznych (Oddział Muzeum Narodowego) zalicza się do czołówki najznaczniejszych w Europie. Pięć lat później – w 1957 roku – było ono miejscem I Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego. Ponad 130. eksponatów, dzieł artystów-lutników z 16. krajów świata, poddano ocenie lutniczej i użytkowej. Czech Josef Vavra i Francuz Rene Quenoil otworzyli listę laureatów, dzisiaj już prestiżowego na obu półkulach konkursu, porównywanego z podobnymi w Cremonie, Mittenwaldzie, Moskwie, czy Londynie. W dwunastu jego dotychczasowych wydaniach oceniono przeszło 1700. instrumentów z ponad 30. krajów wszystkich kontynentów. Ponad 60. nagrodzonych tworzy kolekcję narodową, z której stale korzystają młodzi polscy wioliniści.
Poznańskie konkursy, gromadzące z czasem wybitnie uzdolnionych lutników i znakomitych w swym kunszcie jurorów o powszechnie uznanych autorytetach, walnie przyczyniły się do odrodzenia w Polsce i w wielu krajach świata, mocno zaniedbanej po wojnie, bardzo ważnej dziedziny rzemiosła artystycznego. Poprzez organizowane, na ogół jednocześnie, sympozja i konferencje, stały się także platformą wymiany doświadczeń różnych szkół i tradycji lutniczych. Należy podkreślić, że Poznań jest ośrodkiem kształcenia lutników na szczeblu średnim i wyższym. Zawdzięczamy to prof. Włodzimierzowi Kamińskiemu (1930-1993), następcy Zdzisława Szulca (zmarłego w 1959 r.), który muzeum rozwinął do znaczącej placówki i zakładu naukowego.
Poznańskie konkursy lutnicze są organizowane przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, przy współpracy ze Związkiem Polskich Artystów Lutników oraz Muzeum Narodowym w Poznaniu.
- 1. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1957). Przewodniczący jury prof. Zdzisław Jahnke (z prawej) ogłasza wyniki 1. Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. H. Wieniawskiego. Nagrodzone instrumenty prezentuje Włodzimierz Kamiński.
- 2. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1962). Fragment pokonkursowej wystawy instrumentów.
- 3. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego (1967). Pierwszej nagrody nie przyznano. 2 nagroda: Premysl Spidlen z Czechosłowacji.
- 4. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1972). Antonio Capela (w środku), przedstawiciel słynnego portugalskiego rodu lutniczego w rozmowie z polskimi kolegami po fachu: Józefem Bartoszkiem (z lewej) i Mieczysławem Bielańskim.
- 5. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1977). Wartości lutnicze oceniają lutnicy Boris Dobrochotow (z lewej) i Premysl Spidlen.
- 6. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1981). Jadwiga Kaliszewska.
- 7. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1986). Lutnicy z Polski i z zagranicy oglądają nagrodzone instrumenty.
- 8. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1991). W III etapie Konkursu, 18 instrumentów dopuszczonych do finału, poddano ocenie dźwiękowej – w sali kameralnej i wielkiej sali koncertowej. Za specjalnym parawanem, na estradzie auli uniwersyteckiej, grał na nich Michał Grabarczyk z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Wojciecha Michniewskiego.
- 9. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (1996). Simeone Morassi, włoski lutnik ze sławnego rodu budowniczych instrumentów, syn Gio Batta Morassi’ego – laureata i jurora poprzednich, poznańskich konkursów – otrzymał Grand Prix i złoty medal za instrument najwyżej oceniony, zarówno za walory dźwiękowe, jak i lutnicze. Został również laureatem II nagrody i srebrnego medalu – za swoje drugie skrzypce, nadesłane na Konkurs.
- 10. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2001). Gratulacje zwycięzcy składa Andrzej Wituski, prezes Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu i dyrektor Konkursu.
- 11. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2006). Nagrodzone instrumenty. I nagroda: Hiroshi Kikuta – Japonia, II nagroda: Sandro Asinari – Włochy, III nagroda: Alessandro Scandroglio – Włochy. W tle plakat konkursu.
- 12. Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. H. Wieniawskiego (2011). Fragment ekspozycji instrumentów konkursowych.
GALERIA – Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego w fotografii (1957-2011)