Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
Konstanty Andrzej Kulka - Jury / 2016

Konstanty Andrzej Kulka – Jury / 2016


Konstanty Andrzej Kulka to jeden z najwybitniejszych polskich artystów-muzyków. Urodził się 5 marca 1947 r. w Gdańsku i to tu w 1971 r. w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej uzyskał dyplom z wyróżnieniem.

W 1964 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui. W 1966 r. otrzymał I nagrodę Międzynarodowego Konkursu ARD (Radia Niemieckiego) w Monachium. Występuje z najznakomitszymi orkiestrami (m.in. Berliner Philharmoniker, Concertgebouw Amsterdam, Chicago Symphony, London Symphony, English Chamber) i dyrygentami, uprawia muzykę kameralną, wykonuje recitale. Przez wiele lat grał w Kwartecie Polskiego Radia ze Stefanem Kamasą, Romanem Jabłońskim i Jerzym Marchwińskim. Szczególnie wysoką markę zdobyła w opinii krytyki jego współpraca z Krzysztofem Pendereckim. Od 1984 r. nieprzerwanie współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.

W repertuarze skrzypka znajdują się dzieła wszystkich epok: od A. Vivaldiego po W. Lutosławskiego i K. Pendereckiego. Artysta dokonał wielu nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych. Za nagranie koncertów skrzypcowych K. Szymanowskiego dla Wytwórni EMI otrzymał Grand Prix du Disque, a za nagranie wszystkich utworów skrzypcowych tego kompozytora, nagrodę specjalną Polskiego Radia. Jest też laureatem wielu innych nagród i wyróżnień, m.in. Ministerstwa Kultury oraz Spraw Zagranicznych za zasługi w promowaniu kultury polskiej.

Od 1994 r. jest profesorem i kierownikiem Katedry Instrumentów Smyczkowych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1981, 1991, 1996 i 2001 był jurorem Konkursu im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, a w 2006 r. – przewodniczącym jury.


 

DVD - Gala i Koncert Laureatów 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016)

DVD - Gala i Koncert Laureatów 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016)

więcej >>
Oceny Jurorów - Wyniki 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016)

Oceny Jurorów - Wyniki 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016)

więcej >>