
Wykonawcy
Orkiestra powstała w 1945 roku i od początku istnienia czerpie z bogatych tradycji muzycznych Wrocławia. Działała jako Filharmonia (1945–1949), Wrocławska Orkiestra Symfoniczna (1954–1958) oraz Państwowa Filharmonia we Wrocławiu (1958–2014), obierając za swojego patrona w 1994 roku Witolda Lutosławskiego. Od września 2015 roku siedzibą orkiestry jest Narodowe Forum Muzyki, nowoczesny gmach mieszczący cztery doskonałe akustycznie sale koncertowe w samym sercu Wrocławia. Piękny pod względem architektonicznym obiekt, zapewniający niemal nieograniczone możliwości realizacji projektów artystycznych, stał się kolejnym impulsem do rozwoju dla orkiestry, noszącej dziś nazwę – NFM Filharmonia Wrocławska.
W latach 2006–2013 zespół współpracował z Maestro Jackiem Kaspszykiem, który przez siedem lat pełnienia funkcji dyrektora artystycznego znacząco przyczynił się do rozwoju Orkiestry. W 2013 roku do grona dyrektorów artystycznych Orkiestry dołączył młody amerykański dyrygent Benjamin Shwartz. Orkiestra współpracuje również z gronem znakomitych dyrygentów gościnnych, pośród których w nadchodzącym sezonie artystycznym znajdą się m.in.: Giovanni Antonini, Andrey Boreyko, Gabriel Chmura, Paul McCreesh, Eiji Oue, Pascal Rophé oraz Dima Slobodeniouk.
Pośród wielu nagrań, w tym również dla radia i telewizji, wyróżnić należy trwający od 2007 roku projekt fonograficzny wydania dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego, realizowany razem z wytwórnią CD Accord. Drugi album z serii, Witold Lutosławski. Opera omnia 02. Symfonie nr 2 i 4, nagrany pod batutą Jacka Kaspszyka, nagrodzony został Fryderykiem 2011 w kategorii Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca. Pod dyrekcją Jacka Kaspszyka zostały nagrane także piąta i szósta część tego cyklu. W 2013 roku dyskografia Orkiestry poszerzyła się również o nagrania I Symfonii oraz Koncertu na orkiestrę Witolda Lutosławskiego poprowadzone przez legendarnego dyrygenta, Stanisława Skrowaczewskiego, a także o album z zapisem fragmentu koncertu danego przez zespół wraz z Terje Rypdalem w ramach festiwalu Jazztopad (2009). Płyta ta jest pierwszym krążkiem polskiego zespołu w katalogu prestiżowej wytwórni ECM.
Szczególne miejsce w działalności orkiestry zajmuje międzynarodowa promocja muzyki polskiej. W ostatnich latach zespół prezentował m.in. dzieła Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego, a także Krzysztofa Pendereckiego podczas koncertów w Europie oraz w trakcie niezwykle udanej trasy koncertowej w USA w 2013 roku, podczas której orkiestrą dyrygował Jacek Kaspszyk, a jako solista towarzyszył zespołowi Garrick Ohlsson (fortepian). W kwietniu 2014 roku pod batutą Gabriela Chmury Orkiestra wykonała w Belgii dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Witolda Lutosławskiego.
Najbliższe plany nagraniowe zespołu dotyczą prezentacji twórczości Pawła Mykietyna. Premiera albumu nagrywanego pod batutą Benjamina Shwartza planowana jest na jesień 2016 roku.
Marek Pijarowski – dyrygent
Marek Pijarowski. Fot. A. Hoffmann
Jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Tadeusza Strugały. Kształcił się też pod kierunkiem Arvida Jansonsa i w słynnej Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem Karla Österreichera. Od 1980 do 2001 roku był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Wrocławskiej, w latach 2002-2005 dyrektorem artystycznym Filharmonii Łódzkiej i I dyrygentem Filharmonii Krakowskiej. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej.