Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego

Wykonawcy


Soyoung Yoon – solistka

Soyoung Yoon

Wygranie 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2011 roku otworzyło Soyoung Yoon drogę do międzynarodowej kariery. Od tego czasu skrzypaczka występuje na całym świecie grając recitale i koncerty z orkiestrami.

Soyoung Yoon rozpoczęła naukę gry na skrzypcach w wieku lat pięciu i szybko stała się gwiazdą w swojej ojczyźnie, Korei Południowej. Wygrała liczne krajowe konkursy m.in. Konkurs Muzyczny w Chun-chu, Konkurs w Seulu, Konkurs dla Młodych Muzyków w Seulu i otrzymała nagrodę Unpa Music Award.

Soyoung Yoon jest artystką sceny światowej, ujmuje publiczność i muzyków swoimi hipnotyzującymi występami. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień na najlepszych międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. na Indianapolis International Violin Competition (2010), Konkursie Królowej Elżbiety w Brukseli (2009) i Konkursie Czajkowskiego w Moskwie (2007).

Soyoung swoją pierwszą ważną nagrodę zdobyła na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Yehudi Menuhina w 2002 roku, gdzie jury przyznało jej pierwsze miejsce. Rok później została najmłodszą skrzypaczką, która zdobyła pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Kulen Kampff” w Kolonii. W tym samym roku artystka zakwalifikowała się do finału Międzynarodowego Konkursu w Hanowerze (2003). Rok 2005 obfitował w sukcesy tej znakomitej skrzypaczki – wygrała Międzynarodowy Konkurs Tibora Vargi, na którym otrzymała również nagrodę specjalną Bartóka. Towarzystwo Muzyczne w Korei uznało Soyoung Yoon za najlepszą debiutującą artystkę. W roku 2007 Soyoung zdobyła Grand Prix na Konkursie Davida Ojstracha, zdobywając również nagrodę Virtuoso Special Prize i Lutosławski Society Special Prize. Skrzypaczka nagrywa audycje dla stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. wzięła udział w dokumentalnym programie telewizji WDR: “Der Weg des Meistergeiger”.

Soyoung Yoon jest wybitną solistką i występowała z takimi orkiestrami jak: Moscow Virtuosi Orchestra, Zurich Chamber Orchestra, Philharmonie der Nationen, London Mozart Players, Sinfonieorchester des Norddeutschen Rundfunks, Sinfonieorchester des Westdeutschen Rundfunks, National Radio Orchestra of Kiev, Russian National Orchestra, Belgian National Orchestra, Euskadiko Orchestra Spain i The Trondheim Soloists. Współpracowała ze znakomitymi dyrygentami, m.in. Gilbertem Varga, Saulusem Sondetzki, Muhai Tang i Justusem Frantz, Krzysztofem Pendereckim. Skrzypaczka występowała w renomowanych salach koncertowych jak: Moscow’s Bolshoi Hall, Moscow International House of Music, Tokyo’s Santori Hall, Tonhalle Zurich, Cologne Philharmonie, Tel Aviv Performing Arts Center, Belgium Center for the Arts i Seoul Center for the Arts.

Soyoung uczyła się u wybitnych pedagogów, wśród których znaleźli się: Shlomo Mintz, Ida Haendel, Donald Weilerstein i Victor Danchenko. Po ukończeniu Yewon Middle School for Arts i Seoul Arts High School w Korei rozpoczęła naukę w Korean National University of the Arts, ucząc się pod okiem profesorki Nam-yum Kim. Następnie ukończyła Hochschule für Musik w Kolonii i Univeristy of Arts w Zurychu w klasie profesora Zakhara Brona. Soyoung Yoon jest również miłośniczką muzyki kameralnej.

Soyoung Yoon jest ściśle związana współpracą z Sinfonieorchester w Bazylei.

Gra na skrzypcach J.B. Guadanini ‘ex-Bueckeburg’ z 1773 roku.


Krzysztof Penderecki – dyrygent

Krzysztof Penderecki. Fot. B. Fidrych

Urodził się 23 listopada 1933 w Dębicy. Studiował kompozycję u F. Skołyszewskiego, a następnie w PWSM w Krakowie u A. Malawskiego i S. Wiechowicza. Jest laureatem wielu nagród artystycznych krajowych i zagranicznych, w tym m.in.: I, II, i III nagrody na II Konkursie Młodych Kompozytorów ZKP (1959), Nagrody Państwowej I st. (1968, 1983), Nagrody Związku Kompozytorów Polskich (1970), Nagrody im. Herdera (1977), Nagrody im. Honeggera (1978), Nagrody im. Sibeliusa (1983), Premio Lorenzo Magnifico (1985), Nagrody Fundacji im. Karla Wolfa (1987), Grammy Award (1998, 1999, 2001), Grawemeyer Music Award (1992), Nagrody Międzynarodowej Rady Muzycznej UNESCO (1993), nagrody Best Living World Composer (2000), Nagrody Księcia Asturii (2001).

Krzysztof Penderecki jest doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, m.in. w Rochester, Bordeaux, Leuven, Waszyngtonie, Belgradzie, Madrycie, Poznaniu, Warszawie, Buenos Aires, Glasgow, Münster, Seulu, Krakowie i członkiem honorowym Royal Academy of Music w Londynie, Accademia Nazionale di Santa Cecilia w Rzymie, Kungl. Musikaliska Akademien w Sztokholmie, Akademie der Künste w Berlinie, Academia National de Bellas Artes w Buenos Aires, Académie Internationale de Philosophie et de l’Art w Bernie, Académie Nationale des Sciences, Belles-lettres et Arts w Bordeaux, Royal Irish Academy of Music w Dublinie, American Academy of Arts and Letters. Posiada wysokie odznaczenia państwowe i zagraniczne.

W latach 1973-1978 wykładał w Yale University w New Haven, w latach 1972-1987 był rektorem Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1987-1990 dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Jest pierwszym gościnnym dyrygentem Norddeutscher Rundfunk Orchester w Hamburgu i Mitteldeutscher Rundfunk Sinfonie Orchester w Lipsku. Od 1992 do 2000 roku pełnił funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Casalsa w San Juan (Puerto Rico). W 1997 roku został dyrektorem artystycznym orkiestry Sinfonia Varsovia. Od 1998 roku jest doradcą Beijing Music Festival w Pekinie, a od 2000 – gościnnym dyrygentem China Philharmonic Orchestra.

Prowadzi koncerty z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Stanach Zjednoczonych i Europie. Obok własnych utworów dyryguje dziełami symfonicznymi twórców z różnych epok.

14 grudnia 2005 roku Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. We wrześniu 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Profesora Petersburskiego Konserwatorium im. N. Rimskiego-Korsakowa. Jego imię znalazło się wśród tak wybitnych osobistości świata muzycznego jak Juri Temirkanov, Rodion Szczedrin, Galina Wiszniewskaja.

W kwietniu 2008 r. Profesor Krzysztof Penderecki został uhonorowany Złotym Medalem Ministra Kultury Armenii, otrzymał Dyplom Honorowego Profesora Państwowego Konserwatorium w Erewaniu i odebrał nagrodę Orły 2008 za najlepszą muzykę do filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy. 5 maja 2008 roku w  Bremie pod batutą kompozytora i  z Radovanem Vlatkovićem jako solistą odbyła się światowa premiera Koncertu na róg i  orkiestrę, a 22 listopada podczas jubileuszowego Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie został po raz pierwszy wykonany III Kwartet smyczkowy kompozytora.

Twórczość kompozytora obejmuje ponad 100 utworów, w tym 16 utworów kameralnych i na instrumenty solowe, 27 utworów orkiestrowych, 7 symfonii, 17 koncertów na różne instrumenty, 19 pieśni i utworów chóralnych, 4 opery, oraz 18 kantat i oratoriów. Krzysztof Penderecki jest autorem muzyki do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, spektakli dla dzieci i dorosłych.

W 2009 roku Krzysztof Penderecki otrzymał Ordre de Mérite du Grand-Duché de Luxemburg oraz Order Honorowy od Prezydenta Republiki Armenii. W 2009 roku kompozytor skomponował Kadisz z okazji 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta.

Krzysztof Penderecki został zaproszony do Komitetu Honorowego Komisji Obchodów Roku Chopinowskiego 2010 przy Ambasadzie RP w Lizbonie, Tokio i Rzymie. 14 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się premiera utworu „Powiało na mnie morze snów- Pieśni Zadumy i Nostalgii” na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę, napisanego na zamówienie NIFCu z okazji zakończenia roku Chopinowskiego.

Premiera Koncertu podwójnego na skrzypce i altówkę, napisanego z okazji 200-lecia Musikverein w Wiedniu, w wykonaniu Janine Jansen i Juliana Rachlina miała miejsce w Musikverein w Wiedniu 22 października 2012 roku. W styczniu 2013 roku w Lipsku została wykonana Missa Brevis, napisana na zamówienie Bach Archiv z okazji 800-lecia chóru St. Thomas z Lipska. Premiera nowej wersji opery Diabły z Loudun odbyła się w Kopenhadze 12 lutego 2013.

Rok 2013 był rokiem jubileuszu Krzysztofa Pendereckiego. Z okazji 80. urodzin odbyło się wiele koncertów i festiwali, na których wykonano utwory kompozytora: Sankt Petersburg, Wrocław, Wilno, Lwów, Kraków, Kuhmo Chamber Music Festival, Festival Pablo Casals w Prades, Schleswig-Holstein Festival, Ohrid Festival, Marlboro Music Festival. Koncerty odbyły się również w Koszycach, Berlinie, Bonn, Hanowerze, Ravello i Asyżu (Emilia Romagna Festival), Budapeszcie, Mińsku, Pradze, Pekinie (Beijing Music Festival), Nowym Jorku, Bostonie, Yale University School of Music, Seulu, Caracas i Erewanie.

W dniach od 17 do 23 listopada w Warszawie odbył się festiwal, poświęcony muzyce Krzysztofa Pendereckiego, na który przyjechali tak wielcy artyści jak Lorin Maazel, Charles Dutoit, Valery Gergiev, Marek Janowski, Lawrence Foster, Long Yu, Leonard Slatkin, Alexander Liebreich, Rafael Payare, oraz czołowi polscy dyrygenci: Jacek Kaspszyk, Krzysztof Urbański i Gabriel Chmura. Spośród największych solistów i zespołów wykonujących muzykę Krzysztofa Pendereckiego, w festiwalu wzięli udział Anne-Sophie Mutter, Yuri Bashmet, Daniel Müller-Schott, Shanghai Quartet oraz wielu innych.

W lutym 2014 roku Krzysztof Penderecki poprowadził cykl koncertów z Polskim Requiem z Israel Philharmonic w Izraelu. W marcu 2014 roku Krzysztof Penderecki był kompozytorem rezydentem w Curtis Institute of Music w Filadelfii.

Światowa prapremiera Dies Illa na sopran, mezzosopran, bas, mieszane chóry i orkiestrę, napisanego z okazji 100-lecia wybuchu I Wojny Światowej, odbyła się 9 listopada 2014 roku w Brukseli w ramach specjalnego projektu „Thousand Voices for Piece”.

Koncert na trąbkę, napisany dla Gabora Boldoczki, miał swoje prawykonanie na festiwalu w Saarbrücken 3 i 4 maja 2015 roku.

1 października 2015 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się premiera Poloneza na orkiestrę, napisanego na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na inaugurację XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.


The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen – orkiestra

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen

 

The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, której dyrektorem artystycznym od 2004 r. jest estoński dyrygent Paavo Järvi, to jedna z czołowych orkiestr świata nieodmiennie porywająca słuchaczy swym wyjątkowym stylem wykonawczym.

Spośród licznych wspólnych dokonań zespołu z Paavo Järvi na uwagę zasługuje Beethoven Project, który dyrygent i orkiestra realizowali przez sześć lat. Ich interpretacje Beethovena zostały docenione przez słuchaczy i krytyków na całym świecie jako wykonania wzorcowe. Zespół elektryzował słuchaczy pełnym cyklem dziewięciu symfonii Beethovena w Paryżu, Tokio, Strasburgu, Warszawie, na Festiwalu w Salzburgu i na Beethovenfest w Bonn. Cykl nagrań dokonanych dla wytwórni RCA został entuzjastycznie przyjęty przez krytyków na całym świecie. Z równie pozytywnym odbiorem spotkały się uhonorowane licznymi nagrodami filmy TV/DVD dokumentujące Beethoven Project a wyprodukowane przez Deutsche Welle i Unitel. Niedawno orkiestra Deutsche Kammerphilharmonie Bremen uzupełniła cykl beethovenowski o nagranie Uwertur (październik 2014/RCA).

Po Beethoven Project Deutsche Kammerphilharmonie Bremen i Paavo Järvi równie udanie opracowali symfoniczne utwory Roberta Schumanna. W ślad za triumfami w Tokyo i Sankt Petersburgu, w 2012 r. cykle schumannowskie zostały równie entuzjastycznie przyjęte na Festiwalu Beethovenowskim w Warszawie oraz w wiedeńskim Konzerthausie. Trzecia i ostatnia płyta z cyklu obejmującego utwory Schumanna – IV Symfonia i Konzertstück na 4 waltornie – uzyskała prestiżowe francuskie wyróżnienie muzyczne Diapason d’Or. Również dokument TV/DVD na temat Schumann Project powstały we współpracy Deutsche Welle z Unitelem, telewizją arte i bremeńskim radiem został uhonorowany licznymi nagrodami.
Po Beethovenie i Schumannie przyszła kolej na Johanesa Brahmsa, którego utwory Deutsche Kammerphilharmonie Bremen postanowiła opracować w następnej kolejności.

Od wielu lat zespół pielęgnuje bliskie więzi muzycznej przyjaźni z tak uznanymi w świecie solistami i dyrygentami, jak Christian Tetzlaff, Maria João Pires, Viktoria Mullova, Hélène Grimaud, Janine Jansen, Igor Levit, David Fray, Hilary Hahn, Pekka Kuusisto, Martin Grubinger, Heinrich Schiff, Trevor Pinnock i Sir Roger Norrington.

W 2008 r. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen otrzymała prestiżową nagrodę Deutscher Gründerpreis w wyjątkowej kategorii premiującej udane łączenie przedsiębiorczości z kulturą. W 2009 r. trzy z wydanych przez orkiestrę płyt zdobyły nagrodę ECHO Klassik. W 2010 r. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen została uhonorowana Świadectwem Szczególnych Zasług przyznawanym przez Organizację Niemieckich Krytyków Płytowych za pełną dyskografię obejmującą repertuar od Bacha do Ruzicki. W tym samym roku Paavo Järvi otrzymał nagrodę ECHO Klassik w kategorii Dyrygent Roku za nagrania utworów Beethovena.

Deutsche Kammerphilharmonie Bremen jest orkiestrą-rezydentem hamburskiej Filharmonii nad Łabą oraz „Orkiestrą Roku 2016” niemieckiego radia Kultur.

deutsche_kammerphilhamonie

Partnerzy Deutsche Kammerphilharmonie Bremen:

Hollweg Stiftung

KAEFER_HT_4C_R

Förderer_1c_FDKphB_Leiste