Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
„Skrzypce w zbiorach polskich”, największa cyfrowa kolekcja instrumentów w Polsce - prezentacja portalu (21.10.2016)

„Skrzypce w zbiorach polskich”, największa cyfrowa kolekcja instrumentów w Polsce – prezentacja portalu (21.10.2016)


21 października, podczas 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego została uruchomiona kolejna odsłona portalu www.instrumenty.edu.pl poświęcona skrzypcom z polskich kolekcji oraz instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych.


21 października 2016 o  godz. 13.00 Instytut Muzyki i Tańca zaprosił na prezentację portalu „Skrzypce w zbiorach polskich” www.skrzypce.instrumenty.edu.pl, która odbyła się w Hotelu Mercure w Poznaniu. Wstęp był wolny.


Projekt został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Realizacja portalu: Instytut Muzyki i Tańca

Partnerzy: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz Związek Polskich Artystów Lutników


„Skrzypce w zbiorach polskich” to trzecia, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych” i „Fortepianie w zbiorach polskich”, odsłona portalu „Instrumenty muzyczne” – największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.

Na portalu znajdzie się ponad 1000 wysokiej jakości zdjęć skrzypiec z Kolekcji Instrumentów Lutniczych MKiDN zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

Dokumentacji zdjęciowej towarzyszyć będą opisy, biogramy wybitnych lutników, teksty poświęcone historii lutnictwa w Polsce i Europie, praktyce wykonawczej oraz zagadnieniom związanym z warsztatem lutniczym. Zostaną zaprezentowane również, dokonane specjalnie z myślą o portalu, nagrania wybranych skrzypiec z Kolekcji MKiDN. W nowo utworzonej na portalu o instrumentach zakładce „edukacja” znajdą się artykuły i filmy o charakterze popularyzatorskim, kierowane do szerszej publiczności.