Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
Muzyka amerykańska w Bazarze. Recital Piotra Pławnera - zwycięzcy 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Piotra Sałajczyka (5.03.2017)

Muzyka amerykańska w Bazarze. Recital Piotra Pławnera – zwycięzcy 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Piotra Sałajczyka (5.03.2017)


Artyści:

Piotr Pławner – skrzypce,
Laureat I nagrody
10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (1991)

Piotr Sałajczyk – fortepianProgram:

  • John Williams – trzy fragmenty z muzyki do filmu „Lista Schindlera”
  • Charles Ives – Sonata No. 4 „Children’s Day At The Camp Meeting”
  • Philip Glass – Sonata
  • William Kroll – Banjo i skrzypki (Banjo nad Fiddle)
  • George Gershwin (ar. Jascha Heifetz) – trzy fragmenty z opery „Porgy nad Bess”

Miejsce:

Bazar Poznański, ul. Paderewskiego 7 (wejście od al. Marcinkowskiego 10)


„Filmowo i minimalistycznie” – recenzja koncertu opublikowana na kultura.poznan.pl


Piotr Pławner

Piotr Pławner należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. „Ten młody człowiek jest fenomenem, to prawdziwy geniusz. Jego gra jest fascynująca, przemyślana do ostatniego niuansu. O tej interpretacji można mówić tylko w superlatywach“ – pisze o artyście gazeta „Stuttgarter Zeitung“, The Times pisze „to wyjątkowy, nieskazitelny talent ”, a Lord Yehudi Menuhin nazwał Piotra Pławnera skrzypkiem o fenomenalnych zdolnościach oraz jednym z najbardziej obiecujących talentów nadchodzącej ery.

Fot. J. Wrzesinski

Artysta rozpoczął naukę gry na skrzypcach w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. W latach 1983-1989 był uczniem docent Iwony Wojciechowskiej, od 1989 roku kształcił się pod kierunkiem Zenona Płoszaja. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie profesora Z. Płoszaja. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował następnie w klasie mistrzowskiej u profesora Igora Ozima w Bernie (Szwajcaria), gdzie w roku 1995 został wyróżniony nagrodą specjalną “Tschumi-Preis“ za najlepszy dyplom solistyczny. W latach 1985-1991 był stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz dzieci, Fundacji Sztuki Dziecka oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Piotr Pławner jest laureatem szeregu konkursów krajowych i międzynarodowych. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w 10. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994), 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu, dopiero po raz trzeci). Wcześniej w swojej karierze został laureatem V Ogólnopolskiego Festiwalu Młodych Skrzypków w Lublinie (1983), I Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych I stopnia klas skrzypiec i altówki w Olsztynie (1985), Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego profesora Tadeusza Wrońskiego (1990), II Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie (pierwsza nagroda, 1990).

Piotr Pławner koncertuje w kraju i za granicą jako solista i kameralista. Występował w wielu krajach europejskich, krajach arabskich, Azji oraz obu Amerykach. Koncertował z takimi zespołami jak orkiestry Bayerischen Rundfunk i Süddeutschen Rundfunk, Berner Symhonieorchester, Sinfonia Helvetica, Radio Kamerorkest Hilversum, Deutschen Kammerorchester, Sinfonia Varsovia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo oraz Netherlands Kammerorchester. Artysta współpracuje z najwybitniejszymi dyrygentami naszych czasów.

Brał udział w licznych znanych festiwalach, takich jak Braunschweiger Kammermusikpodium, Internationale Bachakademie Stuttgart, L`esplanade Saint-Etienne, Rheingau Festival, Printemps des Arts de Monte-Carlo, Internationale Festspiele Passau, Danos Festival, Grazer Frühling, Schlosskonzerte Thun, Musikfestival Braunwald oraz Al Bustan Festival oraz w wielu prestiżowych koncertach organizowanych dla znanych osobistości ze świata polityki (H. Kohla, R. Süssmuth, R. Dreifuss, F. Cotti, Księcia Monaco Rainera III) i z okazji ważnych rocznic i wydarzeń europejskich.

Artysta występuje w takich salach koncertowych jak Tivoli Hall w Kopenhadze, Liederhalle w Stuttgarcie, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie, Teatro Monumental w Madrycie, Tonhalle w Zurichu, Victoria Hall w Genewie.

piotr-plawner-2016-fot-j-wrzesinski

Fot. J. Wrzesinski

Dysponuje rozległym repertuarem, począwszy od baroku po dzieła kompozytorów współczesnych (m.in. K. Penderecki, W. Lutosławski, E. Knapik, M. Feldman, S. Gubaidulina). Dokonał również wielu nagrań radiowych i telewizyjnych w Polsce, Holandii, Niemczech, Danii, Hiszpanii, Szwajcarii i Austrii, m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji, TV Hilversum, TV i Radia Bawarskiego, TV Espana, Radio France, SDR, WDR, SWR, DRS oraz ORF. W ostatnich latach dokonał archiwalnych nagrań z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (koncerty skrzypcowe H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, M. Karłowicza, S. Prokofiewa i R. Schumanna) oraz z Orkiestrami Süddeutsche Rundfunk i Bayerische Rundfunk, Mitteldeutsche Rundfunk. W swoim dorobku ma także kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów. Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy E. Chaussona został nagrodzony nagrodą “Fryderyk 2005“. Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana “Płytą Roku 1998“ przez miesięcznik “Studio“. W roku 2007 otrzymał za płytę z koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego i Karłowicza znaczącą nagrodę „The Strad Selection“ za najlepsze wykonanie koncertów, przyznaną przez miesięcznik „The Strad“. W roku 2009 otrzymał „Fryderyka“, tym razem za płytę z utworami Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, nagraną wspólnie z Wojciechem Świtałą.

Gra i talent Piotra Pławnera została wielokrotnie uznana przez międzynarodową krytykę. Na wspólnych koncertach kameralnych występuje ze światowej sławy pianistą Bruno Canino. Jest współzałożycielem – wspólnie ze swoją żoną Izabelą Klim – tria fortepianowego, od niedawna również kwartetu smyczkowego. Jest prymariuszem światowej sławy kwintetu „I Salonisti“, specjalizującego się m.in w muzyce filmowej oraz jazzowej.

Od 2002 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Konserwatorium im. W. Lutosławskiego w Krakowie. Jest jurorem międzynarodowych konkursów muzycznych.

Gra na skrzypcach T. Balestrieri.


Piotr Sałajczyk

Piotr Sałajczyk – wszechstronny i kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista.
“Wymiar mistrzowski” (Pianiste), “kongenialny partner” (Muenstersche Zeitung).

Fot. Karolina Kacperek

Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania, współpracuje m.in. z Apollon Musagete Quartett, Piotrem Pławnerem, Agatą Zubel czy Kwartetem Śląskim. Prowadzi aktywne życie koncertowe (występy z Filharmonią Narodową, NOSPR, Sinfonią Iuventus, AUKSO, Sinfoniettą Cracovia, festiwale w kraju i za granicą: Warszawska Jesień, Benjing Modern Music Festival, Musica Polonica Nova, Budapesztańska Wiosna, Sommets Musicaux de Gstaad, Musque et Neige, Kwartet Śląski i jego goście, Festiwal Prawykonań NOSPR, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku).

Pianista jest laureatem wielu konkursów, na swoim koncie ma nagrania płytowe (dla wytwórni DUX, CD Accord i Naxos), które wielokrotnie zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą (Maestro Pianiste, Pizzicato Supersonic, 5 de Diapason, nominacja do nagrody Fryderyk, płyta miesiąca Opera Nederland), nagrywał również dla programu 2 Polskiego Radia, belgijskiej rozgłośni Musiq3, Deutschlandradio oraz HR2.

Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego oraz Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Piotr Sałajczyk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla, studia uzupełniał w Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Pavla Gililova. Obecnie jest adiunktem w macierzystej uczelni. Jest również pianistą Sommerakademie Salzburg.

piotr-salajczyk-2016-fot-karolina-kacperek

Fot. Karolina Kacperek


ORGANIZATOR KONCERTU:


WSPÓŁFINANSOWANIE:

Muzyka amerykańska w Bazarze. Recital Piotra Pławnera - zwycięzcy 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Piotra Sałajczyka (5.03.2017)

Muzyka amerykańska w Bazarze. Recital Piotra Pławnera - zwycięzcy 10. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego i Piotra Sałajczyka (5.03.2017)

więcej >>
Galeria -

Galeria - "Skrzypce z polską duszą". Koncert Krzysztofa Jakowicza i Roberta Morawskiego. Bazar Poznański, 15.09.2016 r.

więcej >>
Galeria - Wieniawski znów w Bazarze! Koncert 23.06.2016. z udziałem Stefana Tarary - laureata 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

Galeria - Wieniawski znów w Bazarze! Koncert 23.06.2016. z udziałem Stefana Tarary - laureata 14. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego

więcej >>