Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego
Janoska Ensemble - mistrzowie muzycznej improwizacji dali koncert w Poznaniu (Aula Uniwersytecka, 25.11.2017)

Janoska Ensemble – mistrzowie muzycznej improwizacji dali koncert w Poznaniu (Aula Uniwersytecka, 25.11.2017)


Ondrej Janoska – skrzypce
Roman Janoska – skrzypce
František Janoska – fortepian
Julius Darvas – kontrabas


Czterech muzyków zespołu Janoska Ensemble stworzyło jednocześnie wirtuozowską, jak i głęboko osobistą wizję nowoczesnej interpretacji dzieł, łącząc ją z własnym stylem Janoska. Zjednoczeni więzami rodzinnymi i od zawsze zakorzenieni w muzyce klasycznej artyści wypracowali szeroki repertuar sięgający od popularnych klasyków do własnych kompozycji i unikalnych aranżacji jazzu, popu i muzyki świata [z ang. world music].

Przed skoncentrowaniem swoich artystycznych energii na Janoska Ensemble w 2013 roku bracia Ondrej, Roman i František Janoska oraz ich szwagier Julius Darvas przez wiele lat współpracowali nad innymi projektami. Dzięki bezprecedensowym aranżacjom i pomysłowości improwizacyjnej z miejsca zyskali uznanie krytyków. W międzyczasie zespół wykonał szereg rozmaitych programów na trzech kontynentach.

Ich debiutancki album wydany przez Deutsche Grammophon, obejmujący m.in. najnowsze aranżacje utworów Straussa, Kreislera, Paganiniego, Mozarta i Waxmana, a także własne kompozycje, został entuzjastycznie przyjęty w maju 2016 roku, kiedy to miał swoją premierę w wiedeńskim Konzerthaus. W tym samym miesiącu Janoska Ensemble odbył tournée po Korei, występując m.in. w Seoul Arts Center.

Innymi przykuwającymi uwagę występami z obecnego i przyszłego sezonu są niewątpliwie: koncerty w amserdamskim Concertgebouw, monachijskim Prinzregententheater, na Festiwalu Yehudi Menuhina w Gstaad i Festiwalu w Instambule, na tournée amerykańskim w 2017 roku, występ galowy z okazji nowego roku pt. „The Big Mulatság” w wiedeńskim Konzerthaus, jak również koncerty z Vienna Symphony pod myślą przewodnią „Janoska Ensemble symfonicznie”.

Bracia Janoska i ich szwagier opierają się na długiej rodzinnej tradycji tworzenia muzyki: Julius Darvas wywodzi się z trzech pokoleń kontrabasistów a bracia Janoska z sześciu generacji muzyków. Ondrej Janoska, absolwent renomowanej klasy skrzypiec profesora Borisa Kuschnira ujawnił swoje umiejętności w młodym wieku występując z różnymi orkiestrami, w tym grając pierwsze skrzypce w Wiedeńskiej Orkiestrze Opery/Filharmonii Wiedeńskiej. Jego młodszy brat Roman Janoska, który także uzyskał klasyczne wykształcenie muzyczne u takich nauczycieli jak Pawel Vernikov, zdobył sławę jako skrzypek jazzowy w rozmaitych zespołach, w tym w Vienna Art Orchestra. František Janoska jest zaróno pianistą, jak i mającym wzięcie aranżerem i kompozytorem w stylistycznie różnorodnych kontekstach. Jest między innymi wieloletnim członkiem zespołu Robiego Lakatosa i dyrektorem muzycznym Rojotango Tour Erwina Schrotta, co więcej corocznie uczestniczy jako solista w Project Hollywood w Wiedniu. Kontrabasista Julius Darvas urodził się w wybitnie muzycznej węgierskiej rodzinie. Od 2001 roku jest członkiem orkiestry Wiedeńskiej Opery Narodowej. Jest także stałym zastępcą w orkiestrze Filharmonii Wiedeńskiej i zdobył popularność jako basista jazzowy.

[2017]


Kontakt z naszym biurem:

Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
ul. Świętosławska 7
61-840 Poznań
tel: +48 61 852 26 42, wew. 21
basia@wieniawski.pl

Miejsce koncertu:

Aula Uniwersytetu im. A. Mickiewicza
ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań

Fot. RR Studio.

Loading map...

Loading


Organizator:


Współfinansowanie:

Janoska Ensemble - mistrzowie muzycznej improwizacji dali koncert w Poznaniu (Aula Uniwersytecka, 25.11.2017)

Janoska Ensemble - mistrzowie muzycznej improwizacji dali koncert w Poznaniu (Aula Uniwersytecka, 25.11.2017)

więcej >>